Logo Statistik

Klub / Aktiviteter

















DIVISIONSTURNERINGEN

Alle OK Roskildes holdresultater siden 1977.
Fra 1977 til 1987 var det en cupturnering og fra 1988 en divisionsturnering.


Dato Runde/Division Skov Modstander Resultat Plac. 17.08.77 1. runde Bromme Køge OK 47 - 63 08.04.78 1. runde Grønholt Vang Lillerød IF 84 - 88 29.04.78 opsamling Ravnsholt Ballerup OK 86 - 86 31.03.79 1. runde Ravnsholt Fredensborg OK 78 - 94 05.05.79 opsamling Buresø Holte OK 94 - 78 09.06.79 2. runde ? Ballerup OK 67 - 103 19.04.80 1. runde Kalby Ris FIF Hillerød 98 - 89 14.06.80 2. runde Buresø OK 73 61 - 112 28.03.81 1. runde Skarresø N OK Sorø 103 - 76 29.08.81 2. runde Grydebjerg Køge OK 107 - 63 05.09.81 3. runde Rude Skov Hørsholm OF 100 - 96 03.10.81 finale Esbønderup Helsingør SOK 79 - 117 - - - Farum OK 94 - 101 - - - Herlufsholm G 100 - 96 nr. 3 i finalen 03.04.82 1. runde Ll. Hareskov Køge OK 86 - 106 24.04.82 opsamling Glumsø Ø Haslev/Holbæk 113 - 76 05.06.82 2. runde Ravnsholt Vinderød OK 88 - 114 19.03.83 1. runde Ll. Hareskov Vinderød OK 90 - 94 07.05.83 opsamling Grønholt Vang FIF Hillerød 87 - 106 24.03.84 1. runde Ll. Hareskov Haslev/Holbæk 101 - 57 26.05.84 2. runde Farum Lillev. OK Øst 86 - 88 27.04.85 indl. runde Buresø Helsingør SOK 60 - 120 - - - Nord/Fredensborg 68 - 112 - - - OK Øst 84 - 95 16.11.85 1. runde I Rude Skov Farum OK 45 - 105 06.04.86 1. runde II Farum Lillev. Helsingør SOK 67 - 107 09.05.87 minicup 1. runde Ll. Hareskov Lillerød IF 67 - 36 - - - Lyngby OK 65 - 44 15.08.87 minicup 2. runde Danstrup Hegn OK Skærmen 46 - 60 - - - OK Sorø 53 - 38 23.04.88 4. division I Aggebo-Græsted Kildeholm OK 55 - 56 06.11.88 4. division II Lille Hareskov Lillerød IF 68 - 36 nr. 3 i 4. division 03.06.89 4. division I Kårup Herlufsholm G 50 - 60 05.11.89 4. division II Rude Skov N OK Skærmen 67 - 44 nr. 3 i 4. division 31.03.90 4. division I Buresø Køge OK 60 - 50 - - - Lyngby OK 74 - 30 13.10.90 4. division II Lystrup Lillerød IF 62 - 49 nr. 1 i 4. division 04.05.91 3. division I Farum Lillev. Politiets IF, K 96 - 78 05.10.91 3. division II Teglstrup Hegn Herlufsholm G 97 - 80 nr. 1 i 3. division 07.03.92 2. division I Mogenstrup Ås Ballerup OK 105 - 103 - - - FIF Hillerød 98 - 120 - - - OK 73 104 - 110 31.10.92 2. division II Ravnsholt Ballerup OK 95 - 123 - - - FIF Hillerød 99 - 118 - - - OK 73 vandt u kamp nr. 3 i 2. division 27.03.93 2. division I Grevinge Ballerup OK 98 - 99 - - - Helsingør SOK 97 - 100 - - - Tisvilde Hegn OK 106 - 89 28.08.93 2. division II Kalby Ris Ballerup OK 109 - 87 - - - Helsingør SOK 100 - 96 - - - Tisvilde Hegn OK 96 - 101 nr. 2 i 2. division 26.03.94 2. division I Bodal Sandlyng OK 73 110 - 83 - - - Søllerød OK 93½ - 100½ - - - Tisvilde Hegn OK 97 - 97 15.10.94 2. division II Buresø OK 73 94 - 101 - - - Søllerød OK 88 - 105 - - - Tisvilde Hegn OK 103 - 94 nr. 2 i 2. division 17.06.95 2. division I Præstevang Ballerup OK 91 - 104 - - - Helsingør SOK 88 - 105 - - - Tisvilde Hegn OK 90 - 105 19.08.95 2. division II Ravnsholt Ballerup OK 93 - 103 - - - Helsingør SOK 77 - 114 - - - Tisvilde Hegn OK 96 - 97 nr. 4 i 2. division 01.06.96 3. division I Farum Lillev. Lillerød IF 80 - 87 - - - O-63 95 - 73 - - - OK 73 87 - 78 31.08.96 3. division II Lystrup Lillerød IF 83 - 84 - - - O-63 91 - 70 - - - OK 73 88 - 74 nr. 2 i 3. division 31.05.97 3. division I Hornbæk Herlufsholm G 91 - 82 - - - Lyngby OK 102 - 70 - - - OK 73 94 - 73 06.09.97 3. division II Kårup Herlufsholm G 77 - 98 - - - Lyngby OK 99 - 64 - - - OK 73 92 - 61 nr. 2 i 3. division 06.06.98 3. division I Ll. Hareskov Lillerød IF 73 - 93 - - - OK 73 83 - 68 - - - Politiets IF, K 92 - 57 19.09.98 3. division II Valborup Lillerød IF 82 - 89 - - - OK 73 82 - 75 - - - Politiets IF, K 97 - 49 nr. 2 i 3. division 24.04.99 3. division I Grydebjerg OK Bornholm 73 - 97 - - - Herlufsholm G 71 - 99 - - - OK 73 73 - 79 09.10.99 3. division II Grønholt Vang OK Bornholm 98 - 75 - - - Herlufsholm G 80 - 100 - - - OK 73 86 - 76 nr. 3 i 3. division 15.04.00 3. division I Rørvig Sandfl. Ballerup OK 75 - 91 - - - OK Bornholm 80 - 92 - - - Lyngby OK 78 - 89 30.09.00 3. division II Lystrup Ballerup OK 84 - 89 - - - OK Bornholm 102 - 73 - - - Lyngby OK 93 - 83 nr. 3 i 3. division 19.05.01 3. division I Hornbæk Lillerød IF 97 - 80 - - - Lyngby OK 98 - 75 - - - OK 73 97 - 73 22.09.01 3. division II Vemmetofte Lillerød IF 101 - 74 - - - Lyngby OK 100 - 79 - - - OK 73 99½ - 72½ nr. 1 i 3. division 20.04.02 2. division I Danstrup Herlufholm OK 95 - 83 - - - Søllerød OK 94 - 81 - - - Tisvilde Hegn OK 73 - 105 28.09.02 2. division II Slagelsesk. V Herlufsholm OK 100 - 75 - - - Søllerød OK 96 - 81 - - - Tisvilde Hegn OK 87 - 88 nr. 2 i 2. division 03.05.03 2. division I Sorø Sdr. Skov Ballerup OK 92 - 89 - - - Lyngby OK 122 - 53 - - - Søllerød OK 103½ - 67½ 21.09.03 2. division II Aggebo-Græsted Ballerup OK 87 - 94 - - - Lyngby OK 109 - 69 - - - Søllerød OK 99 - 79 nr. 2 i 2. division 15.05.04 2. division I Kongsøre Skov Helsingør SOK 106 - 68 - - - Søllerød OK 102 - 76 - - - Tisvilde Hegn OK 91 - 88 28.09.04 2. division II Stenholt Vang Helsingør SOK 101 - 76 - - - Søllerød OK 100 - 75 - - - Tisvilde Hegn OK 105 - 74 nr. 1 i 2. division 21.05.05 1. division I Grydebjerg Farum OK 99 - 78 - - - FIF Hillerød 81 - 96 - - - OK Øst 92 - 90 03.09.05 1. division II Danstrup Hegn Farum OK 93 - 85 - - - FIF Hillerød 74 - 105 - - - OK Øst 83 - 101 nr. 3 i 1. division 21.05.06 1. division I Valborup FIF Hillerød 70 - 114 - - - Tisvilde Hegn OK 83 - 101 - - - OK Øst 87 - 93 02.09.06 1. division II Teglstrup Hegn FIF Hillerød 72 - 107 - - - Tisvilde Hegn OK 81 - 102 - - - OK Øst 84 - 99 nr. 4 i 1. division 21.10.06 kval til 1. div Grib Skov Esrum Farum OK 82 - 99 - - - Søllerød OK 104 - 78 - - - OK Øst 78 - 103 nr. 3 = ej kval. 14.04.07 2. division I Slagelse Vest Allerød OK 124 - 75 - - - Ballerup OK 112 - 87 - - - Søllerød OK 114 - 87 22.09.07 2. division II Hornbæk Pl. Allerød OK 126 - 66 - - - Ballerup OK 116 - 84 - - - Søllerød OK 112½ - 87½ nr. 1 i 2. division 13.10.07 kval til 1. div Kongsøre Skov Farum OK 106 - 88 - - - Søllerød OK 133 - 43 - - - OK Øst 97 - 101 nr. 2 = oprykning 13.04.08 1. division I Hydeskov FIF Hillerød 91 - 111 - - - Tisvilde Hegn OK 89 - 112 - - - OK Øst 115 - 86 18.05.08 1. division II Krogenberg FIF Hillerød 72 - 126 - - - Tisvilde Hegn OK 78 - 123 - - - OK Øst 91 - 103 nr. 3 i 1. division 07.09.08 kval til 1. div Annebjerg Skov Allerød OK 110 - 91 - - - Farum OK 106 - 94 - - - OK Øst 92 - 111 nr. 2 = oprykning 15.03.09 1. division I Slagslunde FIF Hillerød 80 - 121 - - - Tisvilde Hegn OK 76 - 126 - - - OK Øst 90 - 109 24.05.09 1. division II Grib Skov V FIF Hillerød 76 - 125 - - - Tisvilde Hegn OK 76 - 125 - - - OK Øst 93 - 107 nr. 4 i 1. division 20.09.09 kval til 1. div Store Dyrehave Farum OK 107 - 96 - - - Søllerød OK 98 - 105 - - - OK Øst 101 - 102 nr. 3 = nedrykning 07.03.10 2. division I Viemose stævnet aflyst på grund af sne 30.05.10 2. division II Stenholt Vang Ballerup OK 109 - 80 - - - Farum OK 99 - 98 - - - OK Midtvest 114 - 81 nr. 1 i 2. division 19.09.10 kval til 1. div Klosterris Farum OK 103,5 - 95,5 - - - Søllerød OK 95 - 106 - - - OK Øst 99 - 105 nr. 2 = oprykning 06.03.11 1. division I Viemose FIF Hillerød 90 - 103 - - - Søllerød OK 101 - 52 - - - Tisvilde Hegn OK 65 - 134 22.05.11 1. division II Grib Skov Syd FIF Hillerød 66 - 131 - - - Søllerød OK 64 - 133 - - - Tisvilde Hegn OK 62 - 142 nr. 4 i 1. division 18.09.11 kval til 1. div Asnæs Vestersk Farum OK 87 - 110 - - - Søllerød OK 82 - 117 - - - OK Øst Birkerød 103 - 94 nr. 3 = nedrykning 21.04.12 2. division I Hannenov-Oustrup Allerød OK 95 - 99 - - - OK Midtvest 116 - 62 - - - OK Øst Birkerød 89 - 99 19.08.12 2. division II Nyrup Hegn Allerød OK 95 - 98 - - - OK Midtvest 115 - 67 - - - OK Øst Birkerød 82 - 112 nr 3 i 2. division 23.09.12 kval til 2. div Gribskov Søsk Ballerup OK 113 - 83 - - - OK Midtvest 116 - 83 - - - Politiets IF, K 125 - 57 nr 1 = 2. division i 2013 26.05.13 2. division I Danstrup Hegn Allerød OK 109,5 - 125,5 - - - Ballerup OK 128 - 109 - - - Farum OK 125 - 101 18.08.13 2. division II Klosterris Hegn Allerød OK 105 - 135 - - - Ballerup OK 130 - 102 - - - Farum OK 119 - 110 nr 2 i 2. division 22.09.13 kval til 1. div Stokkebjerg Allerød OK 133 - 93 - - - Søllerød OK 106 - 142 - - - OK Øst Birkerød 118 - 120 nr 3 = 2. division i 2014 06.04.14 2. division I Avnstrup Allerød OK 121 - 120 - - - Ballerup OK 133 - 100 - - - Farum OK 133 - 94 17.08.14 2. division II Broby Vesterskov Allerød OK 119 - 124 - - - Ballerup OK 138 - 107 - - - Farum OK 115 - 121 nr 2 i 2. division 05.10.14 kval til 1. div Teglstrup Hegn Allerød OK 121 - 125 - - - Søllerød OK 116 - 127 - - - OK Øst Birkerød 119 - 113 nr 3 = 2. division i 2015 26.04.15 2. division I Danstrup Hegn Ballerup OK 149 - 86 - - - Farum OK 137 - 99 - - - OK Øst Birkerød 121 - 114 23.08.15 2. division II Jægerspris N. Ballerup OK 131 - 104 - - - Farum OK 117 - 117 - - - OK Øst Birkerød 106 - 131 nr 2 i 2. division 06.09.15 kval til 1. div Klinteskoven Allerød OK 112 - 134 - - - Søllerød OK 102 - 148 - - - OK Øst Birkerød 133 - 96 nr 3 = 2. division i 2016 29.05.16 2. division I Klosterris Hegn Farum OK 105 - 113 - - - OK Sorø 117 - 86 - - - OK Øst Birkerød 110,5 - 104,5 21.08.16 2. division II Lille Hareskov Farum OK 99 - 128 - - - OK Sorø 119 - 83 - - - OK Øst Birkerød 111 - 104 nr 2 i 2. division 18.09.16 kval til 1. div Kårup Skov Allerød OK 106 - 132 - - - Farum OK 106 - 124 - - - Søllerød OK 99 - 141 nr 4 = 2. division i 2017 02.04.17 2. division I Hvalsøskovene N Ballerup OK 116 - 121 - - - Farum OK 108 - 115 - - - OK Sorø 113 - 103 17.09.17 2. division II Krogenberg Hegn Ballerup OK 124 - 120 - - - Farum OK 115 - 125 - - - OK Sorø 144 - 56 nr 3 i 2. division 01.10.17 kval til 2. div Stenholt Vang Holbæk OK 142 - 90 - - - OK Sorø 115 - 132 - - - OK Øst Birkerød 107 - 133 nr 3 = 3. division i 2018 06.05.18 3. div I Kongelunden FSK Orientering 146 - 56 - - - Helsingør SOK 142 - 45 - - - Holbæk OK 145 - 82 23.09.18 3. div II Sorø Sønderskov FSK Orientering 152 - 51 - - - Helsingør SOK 153 - 29 - - - Holbæk OK 145 - 88 03.11.18 2./3. division Gribskov Nødebo Ballerup OK 136,5 - 103,5 - - - Holbæk OK 158 - 69 - - - OK Sorø 126 - 113 nr 1 = oprykning til 2. division


Til toppen af siden

Statistikken er udarbejdet af Morten Jensen.

Tilbage til oversigten


okroskilde@okr.dk      Bjældevej 20, 4000 Roskilde      webteam@okr.dk    8. november 2018