Logo Bykort

Klub / Aktiviteter

















Resultater byløb 2020/2021

02.03.21 - 05.01.21 - 01.12.20 - 03.11.20 - Point-regler



Vinterens sidste byløb har fundet sted, og
den samlede vinder er fundet.

Det blev Franka Søndergaard, der blev
vinterens vinder med 79 point.
Det er 4. gang Franka snupper 1. pladsen.
Janne Brunstedt blev samlet nr. 2 mens
Teresa Søndergaard blev nr. 3.

Vi har pga. Corona restriktionerne måtte
aflyse et af byløbene, så der kun blev
gennemført 4 løb. Reglerne for tildeling af
point er derfor også modifiseret lidt, så
det er de 3 bedste af 4 løb, der tæller og
der gives 5 point for at gennnemføre 4 etaper
og 3 point for 3 etaper.


 
  fraka_guld1.jpg
Franka på toppen af podiet ved
SM lang 2019



Pointstillingen efter vinterens 4. og sidste byløb

Plac. Navn 3-nov 1-dec 5-jan 2-feb 2-mar Bonus I alt
1 Franka Søndergaard 24 26 24 14* 5 79
2 Janne Brunstedt 29 21 18* 21 5 76
3 Teresa Søndergaard 22 24 21 14* 5 72
4 Ane Veierskov 19 19 30 3 71
5 Jonas Nordstrøm Schwartz 25 16* 20 20 5 70
6 Agnes Pedersen 21 25 21 3 70
7 Runa Ulsøe 19 26 19 19* 5 69
8 Sif Lidegaard 22 22 22 3 69
9 Ellen Pedersen 20 23 23 3 69
10 Hans Jessen 12 17 17 18 5 69
11 Jakob Søndergaard 22 12* 20 21 5 68
12 Jeanet Madelung 27 19 19 3 68
13 Oscar Larsen 22 21 22 3 68
14 Annette Petersen 20* 19 21 21 5 66
15 Martin Vaabengaard 17 10* 22 22 5 66
16 Lars Olsen 29 17 17 3 66
17 Ole Bøggild 17 17 29 3 66
18 Ole Svendsen 19 17* 20 21 5 65
19 Jette Kreiberg 19 23 20 3 65
20 Inger Jessen 19 21 19 19* 5 64
21 Claus Rasmussen 21 19 19 12* 5 64
22 Michael Leth Jess 12* 19 22 18 5 64
23 Mogens Hald Kristensen 17 17* 22 19 5 63
24 Hanne Møller Jensen 19 21 20 3 63
25 Ole Frederiksen 21 22 17 3 63
26 Ene Lidegaard 19 21 20 3 63
27 Merete Østergaard 19 19 19 19* 5 62
28 Claus Sihm 18 20 18* 19 5 62
29 Alice Bertelsen 19 21 19 3 62
30 Finn Petersen 17 17 12 12 3 61
31 Rasmus K Jørgensen 17 20 20 3 60
32 Morten Jensen 20 18 17 3 58
33 Karsten Hjorth 17 17 17 17* 5 56
34 Anders Laage Kragh 17 17 17 17* 5 56
35 Jonas Lassen 18 19 15 3 55
36 Birthe Nielsen 19 14 19 3 55
37 Ken Håkansson 20 16 15 3 54
38 Ole Bastian 17 17 17 3 54
39 Karsten Richardt 17 17 17 3 54
40 Frederik Grue-Sørensen 15 15 18 3 51
41 Mogens Bruun 17 12 17 3 49
42 Liva Heydorn Andersen 24 21 45
43 Inge Jørgensen 23 22 45
44 Kjartan Stampe Hjorth 26 17 43
45 Jørgen Krogh 21 22 43
46 Simeon Stampe Hjorth 22 20 42
47 Leni Mølsøe 19 19 38
48 Anja Andersson 17 19 36
49 Arne Heydorn 10 20 30
50 John Tripax 30 30
51 Jesper Allan Jensen 17 12 29
52 Allan Søgaard 10 19 29
53 Freja Kent 27 27
54 Inge Meidahl 26 26
55 Mark Lidegaard 25 25
56 Lise Nørgaard 24 24
57 Keld Mortensen 12 12 24
58 Per Tripax 24
59 Karen Sejersgaard 19 19
60 Michael Kreiberg 19 19
61 Lone Amdisen 19 19
62 Magnus Bøggild 19 19
63 Kirsten Lindemann 19 19
64 Søren Nielsen 18 18
65 Mads H Nielsen 17 17
66 John Blaase 17 17
67 Henning Rasmussen 17 17
68 Jørgen Kristensen 17 17
69 Anne-Mette Jansen 17 17
70 Peter Mørup jansen 17 17
71 Bertram Bøggild 17 17
72 Helle Jønson 14 14
73 Isabella Sihm 12 12
74 Sarah Stampe Hjorth 12 12
75 Jakob Janot 10 10
76 Mads Svendsen 10 10

okroskilde@okr.dk     Bjældevej 20, 4000 Roskilde       webteam@okr.dk    6. marts 2021