O-Kalender
Dato   Stævnets hjemmeside Deadline Mere info - via World of O Tilmelding
April 2018
22.04.
DM Ultralang 06.04 Jægerspris Nordskov / Allerød OK  
27.-30.04.
Nograd Grand Prix 09.04 Nograd, Ungarn  
28.-29.04.
Tiomila 19.04 Nynäshamn, Sverige Eventor.se
28.-29.04.
Sprint Race Tour 23.04 Vittorio Veneto - Cansiglio, Italien
Maj 2018
04.-07.05.
Irish O Champs 15.04 Donegal, Irland  
05.-06.05.
Mecsek Cup 23.04 Pécs, Ungarn  
05.-13.05.
Swiss 5-Days
EOC
20.04 Lugano, Schweiz  
06.05.
Divisionsmatch 27.04 Kongelunden  
19.-21.05.
Pinseløbet Kongsberg 11.05 KOngsberg, Norge Eventor.no
19.-21.05.
3 jours du Haut Jura 11.05 Lamoura, Frankrig O Online
19.-21.05.
Belgium 3 Days 15.04 Bouillon, Belgien O Online
19.-21.05.
Homokhati Jonathermal Cup 16.04 Fischerbócsa, Ungarn O Online
20.-21.05.
Fynsk Sprintcup 11.05 Middelfart/Fåborg  
26.05.
DM sprint 12.05 Hillerød / FIF Hillerød  
27.05.
DM sprintstafet 12.05 Hillerød / FIF Hillerød  
30.-31.05.
Ahtopol Cup 17.05 Ahtopol, Bulgarien O Online
Juni 2018
01.-03.06.
Bulgaria Cup 21.04 Ahtopol, Bulgarien O Online
03.06.
SM sprint 25.05 Køge / Køge OK  
05.-06.06.
Sprint Helgen 30.05 Kristianopel, Sverige Eventor.se
08.-10.06.
Swiss O-Days 04.06 Cols du Valais, Schweiz  
09.06.
SM stafet 01.06 St. Dyrehave / FIF Hillerød  
10.06.
SM lang 01.06 St. Dyrehave / FIF Hillerød  
15.-17.06.
Tre skåningar och en dansk 10.06 Helsingborg, Helsingør Eventor.se
16.-17.06.
Jukola 31.05 Hollola, Finland  
21.-24.06.
TAKAS 2018 15.06 Utena/Ignalina, Litauen  
22.-24.06.
Norsk O-festival 17.06 Bærum, Norge Eventor.no
26.-30.06.
5-days of Italy 15.06 Madonna di Campiglio, Italien Se også PWT
27.-30.06.
Arctic Midnight Orienteering 19.06 Ilulissat, Grønland  
28.06.-01.07.
Sørlandsgaloppen 10.06 Arendal, Norge Eventor.no
28.06.-01.07.
EYOC Tour 15.06 Veliko Tarnovo , Bulgarien O Online
29.06.-01.07.
Vestjysk 2-dages 24.06 Holstebro
Vestjysk Orienteringsklub
 
29.06.-01.07.
Kapa 3 days 12.06 Pavilosta, Letland  
30.06.-01.07.
Antwerp Sprint O Meeting 17.06 Ypres and Courtrai, Belgien O Online
Juli 2018
01.-06.07.
Kainuu O-Week 11.06 Kajaani, Finland  
02.-04.07.
Greenland Orienteering   Nuuk, Grønland  
02.-10.07.
O-Festival Tyrol 15.06 Imst, Østrig O Online
04.-07.07.
4 days of Calabria 15.06 San Giovanni in Fiore, Italien  
04.-08.07.
Fjord-O 2018 25.06 Haugesund, Norge Eventor.no
04.-08.07.
Wawel Cup 2018 27.06 Podlesice, Polen  
05.-09.07.
Tatry Orienteering 21.06 Tatras, Slovakiet O Online
06.-08.07.
Swiss O-Days 02.07 Bergün, Schweiz  
06.-13.07.
WMOC - Veteran VM 01.06 København IOF Eventor
08.-14.07.
O'France 10.06 Abreschviller, Vogeserne, Frankrig O Online
09.-14.07.
JWOC Tour 30.06 Kecskemet, Ungarn O Online
10.-14.07.
Bubo Cup 25.06 Kras, Slovenien O Online
13.-15.07.
Hallands 3 dagars 01.07 Halmstad, Sverige Eventor.se
13.-15.07.
Slovak Paradise Cup 15.06 Dedinky, Slovakiet O Online
14.-15.07.
Vikingedysten 09.07 Stensbæk / OK HTF  
15.-20.07.
Finsk 5 dages 18.06 Seinäjoki, Finland  
17.-19.07.
Læsø 3 Dages 03.07 Læsø / Viborg OK  
18.-22.07.
Kopaonik open 09.07 Kopaonik, Serbien O Online
19.-22.07.
Transylvania Open 09.07 Cluj-Napoca, Rumænien O Online
21.-27.07.
O-ringen 01.06 Örnsköldsvik, Sverige  
25.-29.07.
OO Cup 01.07 Ain, Frankrig O Online
27.-29.07.
Limanowa Cup 19.07 Krynica-Zdrój, Polen  
27.-29.07.
Tallinn O-Week 20.07 Tallinn, Estland  
29.07.-03.08.
Lakes 5 Days 30.06 Ambleside, England  
31.07.-04.08.
Variant 5 Days 07.07 Pamporovo, Bulgarien  
31.07.-06.08
Croatia Open 20.06 Lokve, Kroatien O Online
August 2018
04.-12.08.
Latvia O-Week - WOC 09.07 Riga/Segulda, Letland  
10.-12.08.
Hamburg OL 31.07 Hamburg, Tyskland  
10.-12.08.
Aargau 3-days 23.07 Unterentfelden, Schweiz  
10.-15.08.
Bavarian O-Tour 31.07 Bamber, Regensburg, mm., Tyskland O Online
11.-12.08.
Night Hawk 30.07 Konnerud, Norge Eventor.no
16.-20.08.
Hungaria Cup 02.07 Tapolca, Ungarn  
17.-19.08.
3 Days of Kempen 02.07 Hechtel Eksel, Belgien O Online
17.-24.08.
North American O-Champs 30.06 Whitehorse, Yukon, Canada  
21.-26.08.
O5DIAS 07.08 Guardo, Palencia, Spanien O Online
22.-26.08.
Cerkno Cup 15.07 Cerkno, Slovenien O Online
24.-26.08.
Slovak Karst Cup 15.06 Silica, Betliar, Slovakiet O Online
25.08.
DM mellem 10.08 Højgård skov / OK Gorm  
29.08.-03.09.
Rocky Mountain O-Festival 15.08 Laramie, WY, USA  
September 2018
07.-09.09.
3 days in Puglia 03.09 Crispiano, Italien  
08.09.
DM stafet 24.08 Harrild Hede / Herning OK  
09.09.
DM lang 24.08 Ulbjerg Plantage / Viborg OK  
14.-16.09.
London City Race   London, UK  
23.09.
Divisionsmatch   Sorø Sønderskov  
27.-30.09.
MOCPA 2018 01.07 Prilep, Makedonien O Online
29.09.-07.10.
Australian O-Champs 26.08 Adelaide, Australien  
Oktober 2018
06.10.
DM-nat 22.09 Rørvig Sandflugtsplantage  
26.-28.10.
Höst Open 12.10 Svaneke, Blykobbe, Hasle Lystskov, Slotslyngen  
27.-28.10.
Smålandskavlen   Växjö, Sverige Eventor.se
28.10.-04.11.
Antalya O-Fest 2018 31.07 Antalya, Tyrkiet  
30.10.-04.11.
Istanbul 5 Days 30.06 Istanbul, Tyrkiet O Online
November 2018
01.-04.11.
Toscana Orienteering Classic 30.07 Abbadia San Salvatore - Montalcino, Italien O Online
09.-11.11.
Girona City Race   Girona  
10.-11.11.
O - Meeting Venice   Venedi, Italien  
11.11.
Jættemilen   St. Dyrehave / OK73  
December 2018
08.-09.12.
Funchal City Race 30.11 Funchal, Madeira, Portugal  
26.-30.12.
Sylvester 5-days 30.11 Beringen, Belgien O Online

Til forsiden


Denne side er opdateret 6. juni 2018 af Janne Brunstedt