Logo Skifte

Børn & Unge















OKR ungdomsløbernes resultater i år 2019  


Resultaterne fra 2018 kan ses her  

DM-sprintstafet, Grindsted, 26. Maj.

OK Roskildss D/H16 hold belv nr. 14 ved DM-sprintstafet.

De danske mesterskaber i sprintorientering blev i år afviklet i Grindsted med samme stævneplads som til DM sprint.

Efter sidste års debut for DM i sprintstafet, var der til i år lavet om på reglerne, så der kun skulle være 3 løbere, heraf mindst 1 pige, på D/H16 holdene.

OK Roskildes hold med Adam Carlsen, Teresa Søndergaard Pohl og Katrine Krogh Madsen havde med 2 piger svært ved at klare sig i dette selskab, men holdet endte på en mere end godkendt 14. plads.

Til toppen af siden  

DM-sprint, Grindsted, 25. Maj.

6. plads til Katrine Krogh Madsen ved DM-sprint.

De danske mesterskaber i sprintorientering blev i år afviklet i Grindsted.

Det blev til en flot 6. plads til Katrine Krogh Madsen i klassen D14, bare 20 sek fra en medalje.

Teresa Søndergaard Pohl blev nr. 7 i samme klasse (D14) bare 20 sek efter Katrine.

Adam Carlsen blev nr. 15 i klassen H16.


 
 
 
 
 
 
 

dm_sprint_katrine.jpg
Katrine Krogh Madsen

Til toppen af siden  

SM-lang, Tisvilde Hegn, 12. Maj.

Guldmedalje til Franka Søndergaard Pohl og bronzemedalje til Teresa Søndergaard Pohl ved SM lang.

SM lang blev arrangeret af Tisvilde Hegn OK i den østlige del af Tisvilde Hegn.

Skoven er ret så kuperet og har mange diffuse bevoksninger, så helt let er den ikke.

I klassen D10 sikrede Franka Søndergaard Pohl sig sin gørste SM guldmedalje ved at vinde klassen suverænt med mere end 6 min foran nr. 2.

Teresa Søndergaard Pohl løb sig til en 3. plads i D14. Teresa fik dermed endnu en bronzemedalje til samlingen.

Lea Hostrup Mørch kunne efter et godt gennemført løb fejre hendes første sejr. Hun vandt i klassen D12B, der dog ikke er mesterskabsklasse, så der var ingen medalje til Lea, men hun kom da på podiet og fik en præmie for hendes indsats.

Herudover blev Adam Carlsen, nr. 5 i H16


 
 
  Franka Søndergaard Pohl med Guldmedaljen

Til toppen af siden  

DM-ultralang, Frederikshåb plantage, 7. April.

5. plad til Katrine Krogh Madsen og 6. plads til Adam Carlsen ved DM-ultralang.

Årets styrkeprøve i udholdenhed, DM Ultralang, fandt sted i Frederikshåb plantage. Skoven byder på alt fra lyngklædte hedeområder til kuperede indlandsklitter, store moseområder og tætte fyrrekrat, så der er basis for gode orienteringsoplevelser.

To ungdomsløbere fra OK Roskilde stillede til start, og de gjorde det begge rigtig godt.

Katrine Krogh Madsen løb i klassen D14 og fik en flot 5. plads.

Adam Carlsen blev nr. 6 i klassen H16, i et felt med 13 startende løbere.

Til toppen af siden  

SM-nat, Rude skov, 13. marts.

Bronzemedalje til Teresa Søndergaard Pohl ved SM-nat.

Årets SM-nat blev arrangeret af OK 73 i Rude skov.

Skoven er ret kuperet og der skulle forseres mange kurvder.

Bortset fra lidt småregn i starten, var det godt løbevejr med en tilpas temperatur.

Den seneste tids megen regn havde dog sørget for, at der var rigeligt med vand i skoven.

Teresa, der tidligere har fået medaljer ved natløb, løb sig til endu en medalje, denne gang af bronze.


 
  teresa_bronze.jpg

Til toppen af siden  

okroskilde@okr.dk      Bjældevej 20, 4000 Roskilde       webteam@okr.dk    26. juli 2019