O-Kalender
Dato   Stævnets hjemmeside Deadline Mere info - via World of O Tilmelding
April 2024
14.04.
Divisionsmatch 05.04 Vestskoven  
20.-21.04.
Orange O-cup 16.04 Slovenien O Online
21.04.
DM Ultralang 14.04 Gribskov Nord/Mårum  
26.-28.04.
Ullaredsdubbeln 21.04 Ullared, Sverige Eventor.se
Maj 2024
03.-05.05.
Vilnius 3 days 26.04 Vilnius, Litauen  
04.-05.05.
Tiomila 21.04 Nynäshamn, Sverige Eventor.se
05.05.
SM sprint 27.04 Dragør  
08.-12.05.
O'céan 2024 01.05 Lège-Cap-Ferret, Frankrig O Online  
09.-12.05.
Närkekvartetten 01.05 Örebro, Sverige Eventor.se
11.05.
DM sprint 28.04 Fredensborg  
11.-12.05.
Maastricht City Races 01.05 Maastricht, Belgien
12.05.
DM sprint stafet 28.04 Fredensborg  
17.-20.05.
Antwerp Sprint O Meeting 10.05 Leuven, Belgien
18.-19.05.
Fynsk Sprint Cup 10.05 Odense  
18.-20.05.
Homokhati Cup 08.05 Lakitelek/Csévharaszt, Ungarn O Online
25.-26.05.
Transylvania Open 17.05 Cluj-Napoca, Rumcnien O Online
30.05-02.06.
Croatia 4 Days 20.05 Zagreb, Kroatien O Online
30.05-02.06.
Romanian Cup 23.05 Sighetu Marmatiei, Maramures, Rumænien O Online
30.05-02.06.
Azores City Race 22.05 Ilha Terceira, Azoerne, Portugal O Online
31.05-02.06.
Hamburg-OL 21.05 Hamburg, Tyskland
31.05-02.06.
3 days of Apennines 25.05 Genova, Italien
31.05-02.06.
Trondheim Open 26.05 Trondheim, Norge Eventor.no
Juni 2024
07.-09.06.
Alpen Adria Cup 31.05 Burgau, Østrig O Online
14.-16.06.
Tre skåningar och en dansk 09.06 Helsingborg, Helsingør Eventor.se
15.-16.06.
Jukola 31.05 Kauhava, Finland  
20.-23.06.
Carinthian Lake Cup 10.06 Villach, Østrig O Online
21.-23.06.
Norsk O-Festival 16.06 Lillehammer, Norge Eventor.no
21.-24.06.
Grand Prix Polonia (EYOC) 10.06 Szczecin, Polen O Online
21.-30.06.
Pacific Northwest Orienteering Festival 16.06 WA + MT, USA
22.-24.06.
TAKAS 2024 17.06 Onuškis, Litauen  
26.-29.06.
Arctic Midnight Orienteering 18.06 Ilulissat, Grønland  
27.-30.06.
Sørlandsgaloppen 16.06 Bø i Telemark, Norge Eventor.no
28.-30.06.
Kapa 3 days 16.06 Daugavpils, Letland
28.-30.06.
3 Days of Belgium 17.06 Arlon, Belgien
28.-30.06.
Cansiglio O Meeting 15.06 Fregona, Italien O Online
29.-30.06.
Havs OL 23.06 Karlshamn, Blekinge Eventor.se
30.06.-05.07.
Kainuu O-Week 12.06 Kajaan, Finland  
Juli 2024
01.-06.07.
5-days of Italy 15.06 Dolomiti Paganella, Italien O Online
01.-06.07.
Czech O-Tour (JWOC) 12.06 Pilzen, Tjekkiet  
03.-07.07.
Fjord-O 15.06 Bergen, Norge Eventor.no
05-07.07.
Vikingedysten 30.06 Haderslev  
06.-10.07.
Bavarian Forest 5-days 16.06 Philippsreut, Haidmühle, Tyskland O Online
08.-09.07.
Lake Garda – Monte Baldo 2 Days 15.06 Monte Baldo, Italien
09.-11.07.
Gotlands 3 dagars 02.07 Gotland, Sverige Eventor.se
11.-14.07.
Wawel Cup 2024 02.07 Wysowa-Zdroj, Polen  
11.-16.07.
WOC Tour 18.06 Edinburgh, Scotland  
12.-14.07.
Hallands 3 dagars 30.06 Varberg, Sverige Eventor.se
13.-17.07.
Pan-American
Masters Games
01.07 Cleveland, OH, USA
16.-20.07.
OO Cup 30.06 Ain, Frankrig O Online
18.-21.07.
Slovakia Open 2024 30.06 Bojnice, Slovakiet O Online
20.-25.07.
Lapland O-Week 20.07 Levi,Kittilä, Finland  
21.-27.07.
Croeso 2024 22.06 Brecon, Wales  
22.-27.07.
O-ringen 02.06 Smålandskusten, Sverige  
25.-28.07.
Sudety Cup 15.07 Czarna Góra Resort, Polen
25.-28.07.
Bulgaria Cup 20.07 Uzana Gabrovo, Bulgarien
26.-28.07.
Croatia Open 15.06 Delnice, Kroatien O Online
30.07.-01.08.
Læsø 3 Dages 19.07 Læsø Klitplantage  
August 2024
01.-04.08.
Cerkno Cup 15.06 Cerkno, Slovenien O Online
01.-05.08.
WOUC Tour 20.07 Bansko, Bulgarien O Online
02.-09.08.
WMOC - Veteran VM 30.06 Turku, Finland IOF Eventor
03.-09.08.
Fin5 O-Week (WMOC) 30.06 Turku, Finland  
03.-11.08.
Canadian O Festival 15.06 Toronto, ON, Canada  
06.-12.08.
GBG Summer-O 04.08 Göteborg, Sverige Eventor.se
07.-10.08.
Bubo Cup 20.07 Beli, Slovenien O Online
15.-18.08.
Flanders 4 days 01.08 Tessenderlo, Belgien O Online
15.-20.08.
Hungaria Cup (EOC) 21.07 Vertes, Ungarn O Online
16.-18.08.
Baltic Cup 08.07 Gniewowo, Polen  
16.-18.08.
Aargau 3-days 05.08 Buchs AG, Schweiz  
24.08.
DM mellem 11.08 Pamhule skov  
25.08.
DM Knockout-sprint 16.08 Kolding  
28.08.-01.09.
Pergamon O-Week 15.09 Bergama/Izmir, Tyrkiet O Online
30.08.-01.09.
Vienna O Challenge 30.06 Vienna, Østrig O Online
31.08.
SM Lang   Gribskov Midt  
September 2024
01.09.
SM Stafet   Gribskov Midt  
08.09.
Divisionsmatch 30.08 Rørvig Sandflugtsplantage  
13.-15.09.
City of London Weekend   London, UK  
14.09.
DM stafet   Vester Thorup  
15.09.
DM lang   Vester Thorup  
21.-22.09.
Cluj-West Open 18.09 Valisoara/Cluj, Rumænien O Online
22.09.
Divisionsmatch   ?  
28.09.-06.10.
Australian Championship Carnival 2024 01.09 Armidale, New South Wales, Australien Eventor.au
30.09.-04.10.
O Viestival 5+5 days 10.08 Gargano, Italien
oktober 2024
04.-06.10.
Brac Orienteering Champ 31.08 Brac, Kroatien O Online
07.-11.10.
O Viestival 5+5 days 10.08 Gargano, Italien
10.-14.10.
Western Canadian O Champs 04.09 Winnipeg, MB, Canada  
11.-13.10.
National Championships 30.06 Scranton, Pennsylvania, USA  
11.-14.10.
South American
O Champs
01.09 Medellin, Colombia O Online
12.-13.10.
Banat Open   Šumarak, Serbien O Online
18.-20.10.
Brasov O-Meeting 01.09 Brasov, Rumænien O Online
19.-21.10.
Grand Priox Moldova 08.09 Chisinau, Moldova O Online
24.-27.10.
Bosk Cup 18.07 Bursa, Tyrkiet
25.-27.10.
Höst Open   Svaneke, Almindingen, Slotslyngen  
26.-27.10.
Veluwe 2 days 01.08 Veluwe, Holland O Online
26.-28.10.
Czech O-Tour 13.10 Beskydy, Tjekkiet  
28.10.-02.11.
Antalya O-Fest 2024 30.06 Kemer, Tyrkiet
31.10.-03.11.
Toscana Orienteering Classic 15.09 Firenze, Italien O Online
November 2024
09.-11.11.
North Sea Trophy 30.09 Koksijde, Belgien O Online
09.-10.11.
O - Meeting Venice 31.08 Venedi, Italien  
10.11.
Jættemilen   Danstrup Hegn / OK73  
December 2024
20.-26.12.
Thailand Int. O-Championships 10.07 Chiang Mai, Thailand
26.-30.12.
Sylvester 5-days 14.12 Nord-Øst Belgien O Online
27.-30.12.
WOS 4 DAYS 06.12 Kiskunmajsa, Ungarn O Online
Januar 2025
10.-12.01.
Madeira O Festival 06.01 Funchal, Madeira, Portugal
Februar 2025
12.-22.02.
Antalya O-Meeting 30.11 Antalya / Tyrkiet  
20.-23.02.
Provence O Meeting   Alpes de Haute-Provence, Frankrig
Marts 2025
01.-04.03.
Portugal "O" Meeting   Loule-Algarve, Portugal  
08.-16.03.
Southwest Spring Week   Tuscon, AZ, USA  
22.03.
DM-nat   Fovslet skov  
28.-30.03.
Danish Spring   Harager Hegn/Grib Skov  
April 2025
06.04.
DM Ultralang   Stenderupskovene  
07.-13.04.
Cappadocia O-Week 30.06 Cappadocia / Tyrkiet
17.-19.04.
Påskeløb   Frederikshåb, Vingsted  
18.-21.04.
Jan Kjellström Festival   Sheffield, South Yorkshire, England  
18.-21.04.
3 jours de Paques   Mulhouse, Frankrig  
Maj 2025
17.05.
DM sprint   Billund  
18.05.
DM sprintstafet   Billund  

Til forsiden


Denne side er opdateret 6. juni 2024 af Janne Brunstedt