Logo sommer_boeg1.jpg

Klub / Aktiviteter

















Nyheder 2019 fra OK Roskilde

13.11.19: Resultater fra Natcup-træning i Boserup 12/11
12.11.19: Gymnastikken er godt i gang
11.11.19: Startliste til Natcup i Avnstrup 13/11
10.11.19: Inge og Janne vinder Jættemilen 2019
09.11.19: Resultater fra VTR i Hvalsøskovene 2. nov.
08.11.19: Instruktion til træning tirsdag 12 november 2019
07.11.19: Resultater med pointberegning fra byløbet 5. nov.
06.11.19: Janne vinder Antalya Orienteering Festival 2019
05.11.19: Resultater fra vinterens første Byløb
05.11.19: OK Roskilde arrangerer Natcup i Avnstrup 13/11
04.11.19: Klubmesterskab 2019
03.11.19: Resultater fra Klubmesterskabsløbet 2. november
02.11.19: Höst-Open 2019
01.11.19: Startliste til Klubmesterskab lørdag den 2/11
31.10.19: Instruktion til vinterens første byløb 5. nov.
30.10.19: Resultater fra Vintertræningspremieren 2019
28.10.19: Instruktion til VTR/Klubmesterskab 2/10
26.10.19: Indbydelse til vinterens Byløb
24.10.19: Indbydelse til Vintertræningspremieren 2019
22.10.19: Resultater fra tusmørkeløb i Hyrdehøj 22/10
18.10.19: Tirsdagstræning med tusmørkeløb i Hyrdehøj 22/10
17.10.19: Indbydelse til løb i Nat-cup serien
16.10.19: Ungdomstræning efter efterårsferien
14.10.19: Indbydelse til Vintertræningsløbene 2019-2020
12.10.19: Indbydelse til Klubmesterskab lørdag den 2/11
11.10.19: Ny sæson med gymnastik starter 24. oktober
10.10.19: Indbydelse til Tekniklørdage og teknikture
09.10.19: Resultater fra sprinttræning på Bjældevej 8/10
08.10.19: Indbydelse til Klubmesterskabsfest lørdag den 2/11
07.10.19: Udfordringer i Blekinge
03.10.19: Sprinttræning på Bjældevej tirsdag den 8/10
01.10.19: Resultater fra 3. etape af Din Grønne By
29.09.19: Divisionsturneringen 2019
27.09.19: Instruktion til 3. etape af Din Grønne By 1/10
26.09.19: OKR kalender til opslagstavlen
25.09.19: Resultater fra 2. etape af Din Grønne By
24.09.19: Klubmesterskabsløb og -fest lørdag 2/11
23.09.19: Oprykningen glippede
21.09.19: DM-medaljer 2019
20.09.19: Instruktion til 2. etape af Din Grønne By 24/9
19.09.19: Vi møder op med 66 løbere på søndag
18.09.19: Resultater fra 1. etape af Din Grønne By i Parkerne
17.09.19: Legat til Rasmus Møller Jess
16.09.19: To guld og en bronze
15.09.19: Fejlklip og 8 bronzemedaljer
14.09.19: Instruktion til 1. etape af Din Grønne By 17/9
13.09.19: Opdateret statistik om divisionsturneringen
11.09.19: Oprykningsmatch 22. september
10.09.19: Indbydelse til etapeløbet Din Grønne By
09.09.19: OK Roskilde vinder 2. division med maksimumpoint
07.09.19: Stafettræning tirsdag den 10/9 i Boserup
06.09.19: Rasmus Møller Jess udtaget til World Cup
05.09.19: 62 løbere i kamp på søndag
04.09.19: Beretning om SMUK
03.09.19: Referat fra bestyrelsesmøde 24. juni 2019
02.09.19: Tilmelding til Klubtur 4.-6. oktober er åben
01.09.19: Tre medaljer til OK Roskilde ved DM-mellem
28.08.19: Resultater fra Roskilde 3-dages 3. etape og samlet
26.08.19: Startliste til Roskilde 3-dages 3. etape i Storskov
25.08.19: Tilskud til Danske Mesterskaber
24.08.19: Divisionsmatch 8. september
23.08.19: Check din tilmelding til Roskilde 3-dages 3. etape
22.08.19: Instruktion til Roskilde 3-dages 3. etape 27/8
20.08.19: Resultater fra Roskilde 3-dages 2. etape
19.08.19: Startliste til Roskilde 3-dages 2. etape i Boserup
17.08.19: Check din tilmelding til Roskilde 3-dages 2. etape
16.08.19: Instruktion til Roskilde 3-dages 2. etape 20/8
15.08.19: Resultater fra Roskilde 3-dages 1. etape
12.08.19: Fjerdeplads til Inger Jessen til EFOL
11.08.19: SkovCup løbene starter onsdag 14. august
10.08.19: Check din tilmelding til Roskilde 3-dages
09.08.19: Træning med stjerneløb den 13/8 i Boserup
04.08.19: Instruktion til Roskilde 3-dages 1. etape 15/8
01.08.19: Klubtur til Sverige 4.-6. oktober
30.07.19: Sejr til Inge Jørgensen i Bøhmen
26.07.19: Ungdoms-aktiviteter efter sommerferien
22.07.19: Ny WMOC-statistik
20.07.19: Klubaften 10/9 om Veteran VM i Riga, Letland
13.07.19: Hård, svær WMOC langdistance i Letland
11.07.19: Bronzemedalje til Janne på WMOC mellemdistancen
07.07.19: 3. pladser til Inge og Janne på WMOC sprinten
02.07.19: Referat fra bestyrelsesmøde 27. maj 2019
29.06.19: Foreløbig indbydelse til Roskilde 3-dages 2019
27.06.19: Ekstra tirsdagstræning på skibakken i Hedeland 2/7
26.06.19: Resultater fra Sankt Hans Løb i Store Hede
23.06.19: Referat fra bestyrelsesmøde 4. marts 2019
22.06.19: Opdateret statistik om DM- og SM-medaljer
21.06.19: Tre sejre til OK Roskilde i Ballerup Sommer Cup
20.06.19: Resultater fra Parkstafetten
19.06.19: Pigerne vandt Parkstafetten
18.06.19: Sidste træningsløb i Boserup før sommerferien er 22/6
17.06.19: Fire SM sprint guldmedaljer til OK Roskilde
17.06.19: To MTBO DM guldmedaljer til Claus Rasmussen
16.06.19: Resultater fra MTBO DM Mellem 16 juni
14.06.19: Startliste til MTBO DM Mellem 16 juni
13.06.19: Sankt Hans Løb - Tirsdag den 25. juni
12.06.19: Resultater fra byorientering i Roskilde 11. juni
11.06.19: Instruktion til MTBO DM Mellem 16 juni
10.06.19: Resultater fra Pinseløb på Vesterlyng 10. juni
08.06.19: Instruktion og Startliste til Pinseløb på Vesterlyng
06.06.19: Parkstafet i Folkeparken 18. juni
05.06.19: Resultater fra træningsløb i Hvalsøskovene 4/6
03.06.19: By-orienteringsløb i Roskilde by 11/6
31.05.19: Tirsdagstræning med O-løb i Hvalsøskovene 4/6
28.05.19: Gode præstationer til DM-mixsprint-stafet
27.05.19: DM-sprint: Andreas viste vejen
25.05.19: Indbydelse til Pinseløb på Vesterlyng
24.05.19: Tirsdagstræning med vejvalg i Boserup 28/5
22.05.19: 150 skoleelever til amtsmesterskaber i Boserup
20.05.19: Fire Roskilde sejre til Fynsk Sprint Cup
17.05.19: 300 skolebørn til Skole OL i Roskilde Ring
16.05.19: Tirsdagstræning med Metro Byløb fra Domus Vista 21/5
15.05.19: Opdateret statistik om divisionsturneringen og SM
14.05.19: OK Roskilde til Tiomila
13.05.19: Flere medaljer til OK Roskilde
12.05.19: Guldregn til vores veteraner
11.05.19: Opdateret indbydelse til MTBO DM Mellem 16 juni
10.05.19: Tirsdagstræning med løbeteknik fra klubhuset 14/5
06.05.19: Fornemt comeback i 2. division
04.05.19: SkovCup løbene starter onsdag 8. maj
03.05.19: Tirsdagstræning med sprint ved Olsbæk Sø 7/5
02.05.19: 72 løbere i kamp på søndag
01.05.19: Opdateret statistik om medaljer og påskeløb
29.04.19: Løbetræning om torsdagen?
27.04.19: Weekend med SM-stafet og SM-lang
26.04.19: Tirsdagstræning i Tølløse skov 30/4
25.04.19: Fire OKR løbere til påskeløb i England
22.04.19: Fantastisk Påskeløb
18.04.19: Tirsdagstræning i Munkholm skov 23/4
16.04.19: Divisionsmatch 5. maj
15.04.19: OK Roskilde 50 år - år for år
14.04.19: En herlig fødselsdag
13.04.19: Resultater fra jubilæumsløb på Bjældevej 13. april
11.04.19: Sommertid og ungdomstræning i skoven
10.04.19: Klubaften om løbetræning 14/5
08.04.19: Tre medaljer til OKR ved DM Ultralang
05.04.19: Tirsdagstræning med kompasløb i Boserup 9/4
04.04.19: Nyt reglement for Divisionsturneringen
03.04.19: Resultater fra træningsløb i Storskoven 2/4
02.04.19: Indbydelse til MTBO DM Mellem 16 juni
01.04.19: Med foråret kommer Danish Spring
29.03.19: Lang-Kort træning i Hvalsøskovene 2/4
27.03.19: Klubaften om Facebook
26.03.19: Referat fra ekstraordinær generalforsamling 26/2
24.03.19: Fire medaljer til OK Roskilde ved DM-nat
22.03.19: Tirsdagstræning med mangepostløb i Boserup 26/3
19.03.19: Podcast om træning og motivation mm.
18.03.19: Indbydelse til 50 års jubilæum
17.03.19: Klubtur til DM-sprint og -sprintstafet i Grindsted
16.03.19: Tirsdagstræning med korridorløb i Boserup 19/3
15.03.19: Tre guld og to bronze til SM-nat
14.03.19: Godt Gået medalje til Freja Kent
13.03.19: Resultater fra tusmørkeløb i Hyrdehøj 12/3
11.03.19: God og spændende VTR-finale i Annebjerg
10.03.19: Referat fra generalforsamlingen 4/2
08.03.19: Tirsdagstræning med tusmørkeløb i Hyrdehøj 12/3
08.03.19: Franka vinder vinterens byløb
07.03.19: Resultater med pointberegning fra byløbet 5/3
06.03.19: Resultater fra byløbet i Roskilde sydøst 5/3
05.03.19: Referat fra bestyrelsesmøde 14. januar 2019
04.03.19: Klubaften om OK Roskilde og Facebook 26/3
02.03.19: 87 løbere kvalificeret til VTR-finalens jagstart
01.03.19: Forårets løbsprogram
28.02.19: Indbydelse til vinterens 5. byløb 5. mar. 2019
27.02.19: Finale i VTR 10. marts
26.02.19: Pointstillingen efter vinterens 12. VTR-løb
21.02.19: En anderledes træning 26/2
19.02.19: Pointstillingen efter vinterens 11. VTR-løb
17.02.19: Resultater fra VTR i Faksinge
14.02.19: Instruktion til VTR i Faksinge 17/2
11.02.19: Pointstillingen efter vinterens 10. VTR-løb
09.02.19: Pointstillingen efter vinterens 4. byløb
08.02.19: Frimærkeløb i Boserup 12/2
07.02.19: Resultater med pointberegning fra byløbet 5/2
06.02.19: Resultatlister fra Natcup i Pedersted 6/2
06.02.19: Resultater fra byløbet fra Museumsøen 5/2
05.02.19: Pointstillingen efter vinterens 9. VTR-løb
04.02.19: Voksen begynder kursus - vil du lære orientering?
03.02.19: Startlister til Natcup i Pedersted 6/2
02.02.19: Skovkarlenes Ungdomspokal til Adam Carlsen
01.02.19: OKRs Ungdomspokal 2018 til Teresa Søndergaard Pohl
31.01.19: Indbydelse til vinterens 4. byløb 5. feb. 2019
30.01.19: Resultater fra natsprint på Bjældevej 29/1
28.01.19: Pointstillingen efter vinterens 8. VTR-løb
26.01.19: Hæder til OK Roskildes guldvindere
25.01.19: Natsprint på klubhuskortet 29/1
24.01.19: OK Roskilde arrangerer Natcup i Pedersted 6/2
23.01.19: Indbydelse til påsketur til Stråsø og Vosborg
22.01.19: Pointstillingen efter vinterens 7. VTR-løb
21.01.19: Klubaften om WMOC og ferie O-løb 29/1
20.01.19: Resultater fra VTR i Rørvig Sandflugtsplantage 20/1
19.01.19: Tirsdagstræning med "Lang-Kort" i Himmelev 22/1
17.01.19: Ændret login til Conventus
17.01.19: Referat fra bestyrelsesmøde 3. december 2018
16.01.19: Resultater fra byorientering i Roskilde Vest 15/1
15.01.19: Instruktion: VTR i Rørvig Sandflugtsplantage 20/1
14.01.19: Indkaldelse til generalforsamling 4. februar 2019
14.01.19: Pointstillingen efter vinterens 6. VTR-løb
12.01.19: Pointstillingen efter vinterens 3. byløb
11.01.19: Byorientering fra klubhuset 15/1
10.01.19: Resultater med pointberegning fra byløbet 8/1
08.01.19: Resultater fra byløbet i Veddelev 8/1
06.01.19: Årets første opgave: Nytårsstafetten
05.01.19: Om oprykning og klasser for ungdomsløbere
03.01.19: Ungdomskurser i 2019
02.01.19: Indbydelse til vinterens 3. byløb 8. jan. 2019

Her kan du finde nyheder fra 2018


okroskilde@okr.dk      Bjældevej 20, 4000 Roskilde       webteam@okr.dk    13. november 2019