Logo skaerm_banner.jpg

Klub / Aktiviteter

















Nyheder 2021 fra OK Roskilde

27.11.21: Tirsdagstræning med korridor løb i Boserup 30/11
22.11.21: Pointstillingen efter vinterens 3. VTR-løb
20.11.21: Indbydelse til OK Roskildes 53. klubmesterskab
19.11.21: Tirsdagstræning med Natsprint på Sct Hans Vest 23/11
18.11.21: Farefuld færd
18.11.21: Pointstillingen efter vinterens 2. VTR-løb
17.11.21: Rasmus Møller Jess er udtaget DOFs Elitegruppe
16.11.21: Referat fra bestyrelsesmøde 1. november 2021
15.11.21: Jættemilen 2021
14.11.21: Vellykket DM i nattemørket
13.11.21: Resultater fra DM nat i Hvalsøskovene 13/11
12.11.21: DM nat i Hvalsøskovene: Instruktionen er opdateret
11.11.21: Tirsdagstræning på kurvekort i Boserup den 16/11
10.11.21: Startlister til DM nat i Hvalsøskovene 13/11
09.11.21: Resultater fra pointløb i Bjældevej/Hyrdehøj 9/11
08.11.21: Instruktion til DM nat i Hvalsøskovene 13/11
07.11.21: VTR Tekniklørdage og Teknikture
06.11.21: På onsdag starter vinterens Natcup
05.11.21: Resultater med pointberegning fra byløbet 2. nov.
04.11.21: Tirsdagstræning med pointløb 9. november
03.11.21: Höst-Open 2021
02.11.21: Resultater fra vinterens første Byløb
02.11.21: Startliste til byløb 2. nov.
01.11.21: Christiansø
01.11.21: Gymnastik i OK Roskilde flyttet
29.10.21: Klubmesterskabsløbet 2021
28.10.21: Instruktion til vinterens første byløb 2/11
28.10.21: Resultater fra Vintertræningspremieren 26/10
23.10.21: Indbydelse til Vintertræningspremieren 2021
22.10.21: Opdateret Indbydelse til DM nat i Hvalsøskovene 13/11
20.10.21: Ungdomstræning efter efterårsferien
18.10.21: Indbydelse til Vintertræningsløbene 2021-2022
13.10.21: Indbydelse til vinterens Byløb
11.10.21: Så er gymnastikken i gang
10.10.21: Resultater fra 3-6 Divisionsmatch i Hedeland 10. oktober
08.10.21: Tirsdagstræning 12/10: Tusmørkeløb i Boserup
07.10.21: Startlister til 3-6 Divisionsmatch i Hedeland 10. oktober
06.10.21: Instruktion til 3-6 Divisionsmatch i Hedeland 10. oktober
06.10.21: Flere opdateringer på statistiksiderne
05.10.21: Referat fra bestyrelsesmøde 20. september 2021
04.10.21: Stenet klubtur til Blekinge
30.09.21: Tirsdagstræning med stjerneløb i Boserup den 5/10
28.09.21: Gymnastik i OK Roskilde starter 7. okt.
27.09.21: De sidste medaljer fra 2020
26.09.21: OK Roskilde bliver i 2. division
25.09.21: Referat fra bestyrelsesmøde 16. august 2021
24.09.21: Tirsdagstræning med O-løb i Hyrdehøj 28/9
23.09.21: Spændende divisionsmatch i vente
22.09.21: MiniORK på toppen
20.09.21: Guld til Rasmus Møller Jess ved DM-lang
20.09.21: To sølvmedaljer til OK Roskilde ved DM-stafet
17.09.21: Tirsdagstræning med O-løb i Vestskoven d. 21/9
16.09.21: Golf-O-løb for MiniORK
15.09.21: Klubaften om Veteran VM i Ungarn 28/9
14.09.21: Flere opdateringer på statistiksiderne
12.09.21: Klubtur til Sverige 2.-3. oktober
10.09.21: Tirsdagstræning ved Lynghøjsøerne 14. september
08.09.21: Referat fra generalforsamlingen 23/8
06.09.21: Mini-klubaften om næste divisionsmatch 14/9
05.09.21: OK Roskilde slutter som nr. 3 i 2. division
03.09.21: Resultater fra Antvorskov løbet i Boserup 31/8
02.09.21: 49 løbere fra OK Roskilde til start i Geel Skov
01.09.21: MiniORK leger
29.08.21: Guld, Sølv og Bronze til OKR ved DM-mellem
27.08.21: Indbydelse til DM nat i Hvalsøskovene 13. november
26.08.21: Indbydelse til 3-6 Divisionsmatch i Hedeland 10. oktober
25.08.21: Tirsdagstræning ved Slagelse PI i Boserup 31/8
24.08.21: Resultater fra Roskilde 3-dages 3. etape
23.08.21: To OKR-løbere med i verdens største klub-stafet
23.08.21: OKR på Fritidsfestival
22.08.21: Startliste til Roskilde 3-dages 3. etape
19.08.21: Instruktion til Roskilde 3-dages 3. etape 24/8
17.08.21: Resultater fra Roskilde 3-dages 2. etape
16.08.21: Divisionsmatch 5. september
15.08.21: WMOC 2021 i Ungarn sluttede med Guld til Inge
13.08.21: Guld til Inge på WMOC langdistancen
13.08.21: Resultater fra Roskilde 3-dages 1. etape
12.08.21: Instruktion til Roskilde 3-dages 2. etape 17/8
11.08.21; Jessen, Jensen og Jess på Færøerne
08.08.21: Ingen medaljer til OKR på WMOC sprinten
07.08.21: Orienteringsløb i Boserup starter igen 14/8
05.08.21: Intensivt kursus i orienteringsløb 11.-12. september
04.08.21: Stafettræning i Boserup 10/8
03.08.21: Instruktion til Roskilde 3-dages 1. etape 12/8
02.08.21: 1. plads til Rasmus Møller Jess ved Danish Spring
01.08.21: Klubtur til Blekinge 2.-3. oktober
29.07.21: Indkaldelse til generalforsamling 23. august 2021
27.07.21: Orientering på toppen af Danmark
21.07.21: OTØ Tekniske træninger 2021
16.07.21: Foreløbig indbydelse til Roskilde 3-dages 2021
13.07.21: Referat fra bestyrelsesmøde 28. juni 2021
05.07.21: Opdatering af statistik
29.06.21: Ordinær generalforsamling 2021
27.06.21: Resultater fra OOO Annebjerg skov
26.06.21: Resultater fra OOO Rørvig Sandflugtsplantage
25.06.21: Resultater fra OOO Sprintstafet og Sprint
25.06.21: Resultater fra Sankt Hans Løb i Boserup den 22. juni
25.06.21: Medaljeuddeling
24.06.21: Startlister til Odsherred Orienteering Open
24.06.21: Opfølgning på divisionsmatchen
23.06.21: Hyggelig sommerafslutning
22.06.21: Instruktion til Odsherred Orienteering Open
21.06.21: Heroisk kamp gav to sejre til OK Roskilde
19.06.21: Træningsløbene i Boserup holder sommerferie indtil 14/8
17.06.21: 48 løbere fra OK Roskilde til start i Kongelunden
16.06.21: Sankt Hans Løb i Boserup 22. juni
13.06.21: Indbydelsen til OOO opdateret med bl.a. nye coronaretningslinier
13.06.21: Anes "Vild med Vilje" -park
11.06.21: Træning i Gulddysseskoven 15. juni
11.06.21: Hæder til John Tripax
07.06.21: DM-sprintstafet i Coronaens Tegn
06.06.21: DM-sprint: To guld og en bronze
04.06.21: Mellemdistance træning Storskoven 8/6
31.05.21: SM sprint guldmedalje til Inge Jørgensen
30.05.21: Referat fra bestyrelsesmøde 17. maj 2021
28.05.21: Trygfonden har doneret OK Roskilde en hjertestarter
27.05.21: Tirsdagstræning med parksprint på Mosede Fort 1/6
25.05.21: Divisionsmatch 20. juni i Kongelunden
20.05.21: Tirsdagstræning med sprint i Tølløse By 25/5
19.05.21: Corona trolde i Boserup
17.05.21: Sprintsæsonen er i gang
14.05.21: Tirsdagstræning med O-løb i Boserup 18/5
13.05.21: Indbydelse til pinseløb på Vesterlyng
12.05.21: Fantastisk stemning ved tirsdagens klubtræning
10.05.21: Divisionsmatchen
09.05.21: Resultatlister fra Divisionsmatchen i Avnstrup 9. maj
06.05.21: Startlister til Divisionsmatchen i Avnstrup 9. maj
06.05.21: Tirsdagstræning med skovsprint i Boserup 11/5
05.05.21: Forårets løbsprogram
04.05.21: Instruktion til 3-6 Divisionsmatch i Avnstrup 9. maj
02.05.21: Invitation til VTR-tekniktur til Husby 12-13. juni
30.04.21: O-træning i Himmelev Skov tirsdag den 4. maj
29.04.21: Indbydelsen til OOO opdateret med bl.a. sprintstafet, fredag
27.04.21: Resultater fra ultimateløb i Boserup tirsdag 27. april
27.04.21: Rasmus kvalificerer sig til EM
25.04.21: Referat fra bestyrelsesmøde 12. april 2021
22.04.21: Ultimateløb i Boserup tirsdag den 27. april
21.04.21: Forårets SkovCup for børn og unge er godt igang
15.04.21: Mellemdistance i Brøndbyskoven tirsdag den 20. april
12.04.21: Indbydelse til Odsherred Orienteering Open
11.04.21: Så er DM-konkurrencerne startet - to guld til OKR
09.04.21: Tirsdagstræning med byorientering i Himmelev den 13 april
06.04.21: Resultater fra træning på højfjeldet tirsdag den 6. april
30.03.21: Klubtræning: Orientering på højfjeldet tirsdag 6/4
29.03.21: Optimist trods alt
25.03.21: GodtGået-medalje til Oscar
24.03.21: Indbydelse til 3-6 Divisionsmatch i Avnstrup 9. maj
22.03.21: Familieorientering i Boserup starter igen 27. marts
19.03.21: Tirsdagstræning på kort uden veje og stier 23/3
18.03.21: Referat fra bestyrelsesmøde 8. marts 2021
17.03.21: GodtGået-medaljer til Franka og Sif
16.03.21: Frimærkeløb i Boserup
14.03.21: Divisionsturneringen
12.03.21: Tirsdagstræning med frimærkeløb i Boserup den 16/3
11.03.21: Vejledning til QuickRoute og kortmappen er opdateret
11.03.21: Nye træn selv baner i Boserup skov
09.03.21: Resultater fra "juleløb" på Bjældevej den 9. marts
08.03.21: DOFs repræsentantskabsmøde
06.03.21: Franka vinder igen vinterens byløb
05.03.21: Tirsdagstræning med "juleløb" på Bjældevej den 9/3
04.03.21: Resultater med pointberegning fra byløbet 2. mar.
03.03.21: OKRs Ungdomspokal 2020 til Teresa Søndergaard Pohl
02.03.21: Resultater fra vinterens sidste Byløb
01.03.21: Startliste til byløb 2. marts
28.02.21: Corona Cup i Rørvig Sandflugtsplantage
26.02.21: Hvalsø OK indbyder til Corona byløb i Hvalsø by
25.02.21: Indbydelse til vinterens sidste byløb 2. mar. 2021
24.02.21: Nye træn selv baner i Boserup skov
18.02.21: Indbydelse til VTR-selvtræning i Boserup 21/2
15.02.21: Referat fra bestyrelsesmøde 1. februar 2021
13.02.21: Høringssvar til lovforslaget om Naturnationalparker
11.02.21: Indbydelse til VTR-selvtræning i Harrested
10.02.21: Orienteringsløb uden poster
08.02.21: Stor donation fra Trygfonden
07.02.21: Corona Byløb fra Museumsøen 8.-14. februar
04.02.21: Corona Cup baner i Hvalsø Storskov
02.02.21: Udsættelse af den ordinære generalforsamling
31.01.20: Nu også Corona Cup langdistance baner i Boserup skov
26.01.20: Indbydelse til VTR-selvtræning i Slagelseskovene
22.01.20: DM nat udskydes
19.01.20: Indbydelse til VTR-selvtræning i Fruens Plantage
17.01.21: Indkaldelse til generalforsamling 8. februar 2021
15.01.21: Corona Cup mellemdistance baner i Boserup skov
12.01.21: Nu også træn selv baner i Himmelev skov
11.01.21: De bedste ungdomsresultater i 2020
09.01.21: Pointstillingen efter vinterens 3. byløb
08.01.21: Igen træn selv baner i Boserup skov
07.01.21: Resultater med pointberegning fra byløbet 5. jan.
06.01.21: Endnu en gang skærpede Corona restriktioner
06.01.21: Resultater fra vinterens 3. Byløb
05.01.21: Startliste til byløb 5. jan.
04.01.21: Om oprykning og klasser for ungdomsløbere
03.01.21: Rigtig godt Nytår!
02.01.21: Påskeløb, Rømø, 1.-3. april 2021

Her kan du finde nyheder fra 2020


okroskilde@okr.dk      Bjældevej 20, 4000 Roskilde       webteam@okr.dk    27. november 2021